tradičná čínska medicína

12 zlatých pravidiel duševného zdravia

 1. Pamätaj, že každé utrpenie, aj to najväčšie, raz prejde. Všetko dianie v toku času je premenlivé. Po daždi vychádza slnko, aj po tej najkrutejšej zime príde znova jar!
 2. Tam, kde nemôžeš pomôcť ani zmeniť chod vecí, nestaraj sa zbytočne o cudzie záležitosti.
 3. Neprepadaj panike kvôli zodpovednosti. Tvoja schopnosť a odolnosť porastie o to viac, čím menej sa poddávaš náhleniu, vzrušeniu a pesimizmu.
 4. Vyvaruj sa boja proti predstavám. Mnohí sa vyčerpávajú v boji proti prekážkam, ktoré existujú len v ich fantázii. Nezaplietaj sa do neplodných záľub, ktoré nevedú k cieľu. Pamätaj, že sila je len v jednoduchosti, preto netriešti svoje sily!
 5. Neži v minulosti, nepremýšľaj veľa o budúcnosti. Ži prítomnosťou. Nič dôležitého nezmeníš! Poznáš snáď niekoho, kto sa nikdy nepomýlil? Chybám sa nevyhneš, keď prídu, naprav ich – nie je väčšieho víťazstva.
 6. Rázne odlož nenávisť, závisť a túžbu po deštruktívnej kritike. Kritika, ktorá súčasne neprináša pomoc a náznak, ako zlepšiť to zlé, je niekedy horšia než pôvodná zlá vec. Tieto tri zlá výrazne prekážajú osobnej spokojnosti.
 7. Netrpezlivosť, posmech, fanatizmus, fatalizmus a pesimizmus ničia duševnú harmóniu.
 8. Zažeň myšlienky o dôstojnej „usadenej“ starobe. Buď stále zvedavý, snaž sa uchovať myseľ pre romantiku, dobrodružstvo a recesiu. Neboj sa v žiadnom veku nových stretnutí a nových úloh.
 9. Dôveruj ľuďom a maj ich rád. Neočakávaj od nich dokonalosť, ani ty nie si dokonalý. Snaž sa oceniť ich individualitu. Iba málo ľudí je vyslovene zlých. Úsmevom a duševným pohladením dosiahneš viac než prísnosťou a tvrdosťou.
 10. Pozoruj svoje okolie a všimni si, že tvoje problémy sú v zásade rovnaké ako problémy mnohých iných. Aj lekár trpí bolesťou, aj policajt má niekedy strach, aj kráľ plače pri smrti svojho syna. Nekomplikuj si trvale svoju životnú úlohu, preštuduj ju dobre, snaž sa jej porozumieť a využiť ju zo všetkých síl k pomoci pre tých, ktorí sú na tom ešte horšie. A potom svoju úlohu hraj s dôverou a odvahou, ale hlavne vždy so zmyslom pre fair play.
 11. Pokiaľ ti niečo vadí a môžeš to zmeniť, urob to, pokiaľ to zmeniť nemôžeš, netráp sa tým ďalej. Pokiaľ ti niečo vadí na druhom človeku, tak sa s tým zmier alebo sa mu vyhni – tak ako rieka, keď narazí na horu. Ľahšie prenesieš vrchol hory alebo zmeníš tok rieky, než by si zmenil povahu človeka. Tvoja myseľ musí mať vždy jasný cieľ a stanovisko, nejde byť „trochu tehotný“ alebo sedieť na dvoch stoličkách. Nech je aj tvoja reč jasná – áno, áno či nie, nie.
 12. Poznávaj sám seba, nauč sa mať rád sám seba takého, ako si a nauč sa prijať sám seba. Uč sa počúvať svoje telo a dušu, ich signály. Ten kto pozná druhých, je šikovný, avšak ten, kto pozná sám seba, je múdry. A pamätaj, že bojovať proti celej armáde je omnoho ľahšie ako bojovať sám so sebou.

Zdroj: MUDr. Petr Hoffmann

www.patentnimedicina.cz